Řada lidí nejen v moravskoslezském regionu v letošním roce v souvislosti s omezeními, které vyvolala epidemie COVID-19, zanedbala kontrolu kvality vody ve studních. Je třeba být odpovědný ke svému zdraví a napravit to!
Ostrava, 29. 5. 2020 - Po jarním tání je potřeba, stejně jako po deštích, které dorazily do moravskoslezského regionu v květnu, po povodních, nebo při suchu zkontrolovat, jakou vodu ze studny pijeme. Její kvalita je citlivá na klimatické podmínky, které jsou v letošním roce velmi rozkolísané.
Sněhu nenapadlo v zimě mnoho, paradoxně víc bylo dešťových srážek. Po extrémně suchém dubnu vydatně zapršelo v řadě míst moravskoslezského regionu také v květnu. V případech, které v důsledku vedou k přítoku zvýšeného množství vody do lokálních vodních zdrojů, přichází na řadu nezbytná péče o studny a kvalitu vody v nich.
Řada lidí v letošním roce odložila každoroční analýzu vody, kterou ze studny pijí, v souvislosti s omezujícími opatřeními, která přinesla epidemie nového typu koronaviru. Vzhledem k tomu, že nouzový stav v naší zemi skončil a společnost se až na specifické případy vrací k normálnímu fungování, je vhodný čas jarní zpoždění nebo opomenutí napravit.
Od 1. do 30. června je možné využít nabídku společnosti VodoTech na rozbory vody s dvacetiprocentní slevou bez ohledu na počet analyzovaných ukazatelů. „Provádíme chemické, mikrobiologické, biologické i senzorické zkoušky všech typů vod. Kromě naší akreditované Centrální laboratoře v Ostravě – Mariánských Horách působíme v regionu také v areálech čistíren odpadních vod v Havířově, Třinci, Novém Jičíně a Opavě, kam je možné vzorky odpadní vody dovézt, nebo v areálech úpraven vod v Podhradí u Vítkova a Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí, kde přijímáme vzorky pro rozbory pitné vody,“ vysvětluje vedoucí laboratoří Pavla Veselá.
Kdo pije ze studny?
Zhruba 90 % lidí v České republice je zásobováno vodou z veřejných vodovodů. Zbývajících 10 % obyvatel naší země je závislých na vodě z veřejných nebo domovních studní. Další zhruba pětina obyvatelstva používá vodu ze studní na chalupách, chatách o víkendech a na dovolené. A všichni tito lidé by měli odpovědně přistupovat k tomu, aby monitorovali, jakou vodu z těchto zdrojů pijí, a zda má odpovídající kvalitu s ohledem na lidské zdraví.
Společnost VodoTech doporučuje majitelům studní provádět nejen pravidelné čištění a údržbu, ale také věnovat pozornost kontrole kvality využívaných zdrojů. Argument uživatelů, že není potřeba vodu ze zdroje testovat, protože dlouhodobé užívání se obešlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, a voda má navíc vynikající chuťové vlastnosti, neobstojí.
Především děti a citlivější osoby mohou být postiženy střevními či zažívacími problémy v případě výskytu bakterií fekálního původu. Například při vypití vody kontaminované bakterií Escherichia coli, mohou nastat zdravotní komplikace. A tato rizika jsou vyšší především v obdobích, kdy do studny přitéká více vody z okolí. Tedy například v obdobích jara, nebo vydatných přívalových srážek.
Veškeré další informace lze najít na webu www.vodotech.cz
Kontakt:
Pavla Veselá
Vodotech, spol. s r.o.
Centrální akreditovaná laboratoř
Slavníkovců 571/21
709 00 Ostrava - Mariánské Hory
Telefon: 595 694 335, 702 154 771