Narodilo se vám děťátko nebo máte doma batole a chcete mu dopřát zábavný program a nové kamarády? Navštivte baby club Paleček, který nyní funguje pod záštitou projektu Baška dětem.

Je určen všem dětem do čtyř let a jejich rodičům z Bašky, Kunčiček u Bašky a Hodoňovic. Každé úterý dopoledne od 9:30 na ně čeká přibližně třicetiminutový program plný písniček, her a říkadel. Po skončení moderovaného programu mohou rodiče s dětmi dle své chuti a časových možností zůstat, aby se občerstvili, vzájemně seznámili a popovídali si.

Prostory baby clubu se nachází ve 2. patře budovy Seniorklubu na adrese Kunčičky u Bašky 28, Baška. Vedle celé řady dalších kroužků, i tento finančně podporuje obec Baška a místní sponzoři. Pro všechny zájemce je Paleček zdarma.

O pravidelných setkáních a jiných aktivitách baby clubu Paleček se mohou zájemci informovat také na facebookové skupině Baby club Paleček. https://www.facebook.com/groups/babyclubpalecek. Zde se lze spojit s organizátorkou klubu. Kontaktovat organizátorku můžete také na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

předseda komise pro sport, školství a práci s mládeží Martin Ogořalek

organizátorka Baby clubu Paleček Petra Cinkrautová

Paleček 2 dav

 

Rozhovor s Petrou Cinkrautovou

Baby club Paleček založila před dvěma lety jedna z místních maminek Petra Cinkrautová, která se do Bašky přestěhovala v roce 2019. Petra v minulém roce oslavila 30. narozeniny. Velikou oporou jí je její manžel Jakub, s nímž má dvě dcery. Vystudovala Mediální a komunikační studia na Karlově Univerzitě. V současné době se však znovu vzdělává v pedagogice v rámci celoživotního vzdělávání, aby si mohla rozšířit znalosti v oblasti, která ji v současnosti nejvíce zajímá – a to výchova a vzdělávání dětí. Pojďme ale nyní Petru Cinkrautovou trochu vyzpovídat a zjistit, jak funguje baby club Paleček.

Petro, co Vás vedlo v Bašce k založení Baby clubu Paleček? Kdy vlastně vznikl?

Než jsme začali žít v Bašce, bydleli jsme chvíli v Ostravě. Se starší dcerou jsem tam rok navštěvovala jeden klub pro miminka a batolata. Vnímala jsem, jak moc si má dcerka užívá kolektiv i program. Viděla jsem, že ji to rozvíjí. Když jsem po přestěhování do Bašky zjistila, že žádný baby club v obci již více let není, rozhodla jsem se zkusit jej založit. Oslovila jsem s tímto nápadem paní starostku, která mu byla nakloněna a pomohla mi najít prostory. První setkání baby clubu se uskutečnilo v únoru 2020. Velkou podporou nám je od počátku poskytnutí bezplatného pronájmu prostorů ze strany obce. I současná neinvestiční finanční dotace, kterou jsme obdrželi od obce a místních sponzorů, nám velice pomáhá v provozu a doplnění vybavení Palečku. 

Co je náplní takového kroužku, respektive co vše zahrnuje program?

Na setkání Palečku přicházejí maminky s tříměsíčními miminky i tříletými dětmi. Největší část programu vyplňuje volná hra dětí. Miminka mají svůj koutek na jedné straně místnosti před zrcadlem. Zde pozorují své pohyby a grimasy v odrazu zrcadla a zároveň vnímají, co se děje v místnosti kolem nich. Starší děti také pozorují sebe navzájem, učí se komunikovat a užívají si vybavení herničky. Některé děti se již dobře znají a při společném programu trochu spolupracují. Vedený program začíná kolem desáté hodiny. Podle aktuální nálady a spolupráce dětí trvá od desíti do třiceti minut. Tvoří jej hlavně krátké verše, dětská říkadla a písničky. Někdy přidám i hru nebo malou Montessori aktivitu. Některé děti se přidají, jiné si dále hrají. Po skončení programu následuje opět volná zábava. Děti se mohou kdykoliv občerstvit a také kdykoliv podle míry únavy či nálady odejít. Setkání trvá přibližně dvě hodiny.

Kde jste získala první zkušenosti při pořádání výše uvedených aktivit?

Od 15 do 19 let jsem spolu s kamarády vedla dva volnočasové kluby pro mládež v Řece a v Šenově. V devatenácti jsem chvíli pracovala jako Au Pair ve Švýcarsku. Nejvíce zkušeností s výchovou malých dětí ale získávám až jako maminka.

Kde čerpáte další inspirace pro zabezpečení zábavného programu?

Většinu nápadů realizuji nejprve na svých dětech doma. Když vidím, že to mé holky baví, vyzkouším novou věc na baby clubu. Nejvíce inspirace mi dávají knihy a přednášky věnované Montessori pedagogice, které jsem propadla. Čtu však také jiné publikace věnované cvičení rodičů s dětmi, hrám a zpívání rodičů s dětmi, říkadlům pro miminka a batolata apod. 

V čem vy vidíte největší přínos Palečku pro děti?

V možnosti dětí se setkávat, vzájemně pozorovat, učit se od sebe, zazpívat a zatančit si spolu. Mně osobně to také přineslo velmi cenné nové vztahy s jinými maminkami. Když jsme se zde přestěhovali, znala jsem v Bašce letmo jen jeden manželský pár se dvěma prepubescentními dětmi. 

Jaký je o kroužek zájem ze strany rodičů? Navštěvují Paleček i tatínkové nebo je to záležitostí pouze maminek a dětí?

Než začala koronavirová pandemie, přicházelo na setkání baby klubu až 15 rodičů s dětmi. V současnosti se pravidelně schází tři až deset maminek. Pokaždé však v jiném složení. Stále přicházejí nové děti a nové maminky, čehož si velmi cením. Za dvouletou existenci baby clubu se setkání zúčastnili zatím jen dva tatínkové. Někdy dorazí i nějaká babička. Jako doprovod dítěti může přijít jakýkoliv příbuzný. 

Scházíte se jen v prostorách Seniorklubu, nebo realizujete také různé výlety?

Všechna setkání probíhají v prostorách Seniorklubu. V létě, je-li dobré počasí, však bývá program i na oplocené zahradě před budovou. Měli jsme již naplánovány dva výlety v minulém roce. Buď nám však nepřálo počasí nebo pandemická situace. V minulém roce se nám alespoň podařilo zrealizovat malé předvánoční odpolední setkání. Ráda bych akcí mimo běžné setkávání zrealizovala více. Ne vždy mi to však situace dovolí. Někdy nám v tom brání nějaká nařízení, jindy mi onemocní děti, jindy prostě již na více aktivit nenalézám čas. I proto hledám alespoň ještě jednu zodpovědnou a pro baby club nadšenou maminku, která by se chtěla na vedení Palečku podílet.

Děkuji Petře Cinkrautové za rozhovor a přeji mnoho úspěchů a trpělivosti při aktivitách s těmi nejmladšími občánky Bašky.

Rozhovor připravil Martin Ogořalek, předseda komise pro sport, školství a práci s mládeží