Především v Palkovicích se zásluhou místních turistických oddílů mládeže Modrý šípek a Žlutý kvítek podařilo v roce 1999 postavit pomníček věnovaný památce na jednoho z deseti členů osádky tohoto letounu, levého bočního střelce Russella I. Payneho, který zde zahynul. Pomníček je zde v místech na tzv. „Mičulkovém."
Besedě byl přítomen také pan Jaromír Šupina z Palkovic, jeden z účastníků, který se mnoho let zmapováním této tragickou událostí rovněž zabývá - návštěvníci si mohli prohlédnout i jeho originální artefakty z havarovaného letounu, které se mu podařilo v průběhu let v místech dopadu letounu nalézt. Svými zajímavými vzpomínkami tuto besedu také obohatil ing. Petr Váňa z Frýdlantu nad Ostravicí, který se touto událostí II. světové války rovněž podrobně zabývá. Mezi účastníky besedy byla i paní Božena Michnová /85 let/ z Čeladné, která si dodnes živě vzpomíná na smutnou událost - tragický osud dalšího zahynulého člena osádky tohoto letadla - střelce četaře Irvinga D. Katze, kterému se po vysazení z havarujícího bombardéru padák sice otevřel, ale nárazem silného větru se jeho tělo vysmeklo z letecké kombinézy a na zem dopadlo bez padáku.
„My jsme tehdy bydleli v pronájmu v domku pod Malou Stolovou na Čeladné. V domku, který do dnešních dnů existuje a nachází se jižním směrem- nedaleko od místa pádu tohoto letce. Mám stále před očima tělo tohoto nešťastníka sražené do malých rozměrů. To jeho oblečení na něm dělalo dojem zmuchlaných hadrů. To „něco" nemělo boty. Hned vedle jeho zmuchlaného těla byl v zemi malý dolík. Asi vznikl dopadem nešťastníka a z něho je snad vytáhl německý voják,který mu prohraboval kapsy, to už nevím. Bylo to hrozné a dodnes na to nemohu zapomenout" vzpomíná Božena Michnová.
I když se asi názory některých účastníků besedy v podrobnostech v něčem lišily, nelze se divit - vždyť od této tragické události již uplynulo 66 let – jsou to však stovky hodin nezpochybnitelné badatelské práce pp. Stanislava Tofla, Jaromíra Šupiny a ing. Petra Váně, kteří se o vydání této tak potřebné publikace zasloužili.
Snad se podobná beseda uskuteční i v dalších místech našeho regionu, jistě si to „protagonisté" tohoto náročného badatelského úsilí zaslouží. Budou mít své vnímavé posluchače především v obcích, které jsou s tou událostí spojeny-tak jak uvádí obálka již II. vydání publikace: „Poslední let amerického bombardéru č. 118- dne 29. srpna 1944 nad obcemi Čeladná, Nová Ves, Malenovice, Baška, Hodoňovice ,Palkovice, Metylovice a Lhotka.